Jak przekazała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG mjr Mirosława Aleksandrowicz, budowa zapory z drutu ostrzowego trwa obecnie na większości odcinków podlegających poszczególnym placówkom SG wzdłuż granicy z Rosją. "Dzisiaj rozpoczęły się prace inżynieryjne prowadzone przez wojska inżynieryjne. (…) Przystępujemy do realizacji zapory elektronicznej na całej granicy z Rosją" - zapowiedział. Straż Graniczna zapewnia, że granica z obwodem kaliningradzkim jest cały czas monitorowana. Na odcinku 200 kilometrów jest sześć wież obserwacyjnych wyposażonych w kamery noktowizyjne, które działają w nocy. Wzdłuż granicy regularnie przemieszczają się pojazdy ze strażnikami. Jej budowa ruszyła 2 listopada 2022 po deklaracji szefa MON Mariusza Błaszczaka.
- Podjąłem decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim, już dziś rozpoczną się prace - poinformował w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
- Oprócz tego z jednej strony referendum i migranci, z drugiej - marsze, "ślubowanie zakończenia wojny polsko-polskiej" i "100 konkretów na 100 dni".
- Będzie miała 2,5 metra wysokości oraz trzy metry szerokości od strony polskiej.
- W pobliżu zaparkowane są wojskowe ciężarówki, na których leżą materiały do budowy zapory.
Bariera o długości ok. 199 km będzie podzielona na 12 odcinków. Elementy systemu będą łączyć ze sobą kontenery elektrotechniczne. Jak przekazała rzeczniczka szefa SG, na granicy zainstalowane zostały już trzy takie kontenery - na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Sępopolu, Gołdapi i Dubeninkach.
Zapora elektroniczna na granicy z Rosją. Rzecznika Straży Granicznej: prace powinny ruszyć w marcu
Wspomniane przypadki niefrasobliwych turystów czy roztargnionego rowerzysty w praktyce potwierdzają, że ów system już działa. Straż Graniczna publikuje nawet fotografie, zapewne wykonane przez urządzenia elektroniczne na granicy. Oczywiście, pozostaje pytanie, czy elektronika okaże się skuteczna w razie prób forsowania, podobnych jak na granicy polsko-białoruskiej, lecz przy takim zagrożeniu zapewne Straż Graniczna wzmocni obsadę pasa granicznego.
"Po 15 listopada wyłonimy firmę, która jeszcze w tym roku rozpocznie prace nad budową zapory elektronicznej na całej granicy z okręgiem kaliningradzkim" – oznajmił. „Ta zapora budowana na całym odcinku granicy z Rosją będzie dodatkowym elementem dla Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej do ochrony granicy z Rosją” – powiedziała Aleksandrowicz. Nie wiadomo na przykład, czy obejmie cały 210-kilometrowy pas, który dzieli Polskę i obwód kaliningradzki.
Oznacza to, że zapora z concertiny powstała dotychczas na ponad połowie długości lądowej granicy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej, która liczy ok. 198 km. Nie określono terminów końcowych budowy, ale założenia są takie, aby zapora powstała jak najszybciej. Szczególnie, że Polscy saperzy mają odpowiednie doświadczenie, które nabyli rok temu budując taką zaporę na granicy z Białorusią. Anna Michalska poinformowała PAP, że formacja rozpoczęła procedurę wyboru wykonawcy perymetrii na granicy z Rosją. Budowę rozpoczęto od miejscowości Wisztyniec w gminie Dubeninki. Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej Mirosława Aleksandrowicz, strażnicy graniczni "cały czas patrolują granicę".
Latem zakończyła się budowa bariery fizycznej - czyli pięciometrowego płotu ze stalowych przęseł zwieńczonego drutem żyletkowym - na 186-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią. Budowa bariery elektronicznej trwa od czerwca na 202 kilometrach. Koszt całej zapory na tej granicy to ok. 1,6 mld złotych. Rzeczniczka SG przekazała PAP, że pierwsze odcinki perymetrii na polsko-białoruskiej granicy będą gotowe w pierwszej połowie listopada. Poinformował, że równolegle prowadzone będą prace związane z założeniem perymetrii.
Serwis Rzeczypospolitej Polskiej
Zapora na polsko-rosyjskiej granicy jest budowana przez wojsko od początku listopada ub. Składa się z trzech rzędów drutu ostrzowego, rozpiętego na metalowych słupach wbitych w ziemię. Przed zaporą z drutu montowana jest siatka ochronna dla dzikich zwierząt. Aby zapobiec przedostawaniu się nielegalnych migrantów z terenu Białorusi, pod koniec stycznia ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Budowa bariery fizycznej (pięciometrowego płotu ze stalowych przęseł zwieńczonego drutem żyletkowym) na 186-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią zakończyła się latem.
Decyzja o budowie zapory na granicy Polski z Rosją - powody
Podczas budowy zapory z Białorusią nie było żadnych większych incydentów militarnych – a przynajmniej nie wiadomo, żeby takie były. Wojska białoruskie nie "przeszkadzały" w budowie, nie było większych prowokacji, nie mówiąc już o atakach na budowlańców. Z oczywistych względów prościej będzie też wykonać Polsce drugi mur od strony projektowej czy konstrukcyjnej. Po prostu mamy doświadczenie po budowie zapory z Białorusią, która została ukończona raptem kilka miesięcy temu.
Zgony z powodu alkoholu. Polska w czołówce rankingu
Przy budowie zapory żołnierze rozpinają concertinę, czyli tzw. Drut ostrzowy, zakładają go na wbite w ziemię metalowe słupki. W ten sposób powstaje zapora z trzech rzędów concertiny. Dodała, że zaporę budują żołnierze Wojska Polskiego, natomiast funkcjonariusze Straży Granicznej są w terenie i patrolują granicę. „Jesteśmy tutaj z żołnierzami po to, by wskazywać miejsca, gdzie ma być fizycznie ułożona ta zapora” - poinformowała Aleksandrowicz.
Przypomnijmy, że zapora z Białorusią powstała, aby uchronić Polskę przed zalewem migrantów, którzy byli sprowadzeni na Białoruś. Zapora z obwodem kaliningradzkim ma być bardzo podobna. Jak dodał, strona polska spodziewa się, że „też na odcinku białoruskim nie będzie spokoju”. Mariusz top-5 udane amarki ramm strategie za czerwiec Błaszczak nie podał terminu, ale zapewnił, że "prace będą trwały szybko", ponieważ "granica musi być szczelna, żeby Polska była bezpieczna". Warunki, w których pracują żołnierze nie są łatwe, jest coraz zimniej. Często trzeba wycinać je i przygotowywać pod budowę zapory.
Być może to ostatni tego rodzaju pojedynek Jarosława Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem i to, jak twierdzą obaj liderzy, w najważniejszych po 1989 roku wyborach w Polsce. Oprócz tego z jednej strony referendum i migranci, z drugiej - marsze, "ślubowanie zakończenia wojny polsko-polskiej" i "100 konkretów na 100 dni". A w tle tego wszystkiego rywalizacja o brąz, który może się okazać najważniejszy.
Dotarli do jeziora Gołdap, które przecina granicę polsko-rosyjską. Zapora powstanie na całej długości granicy z Rosją, czyli na odcinku ponad 200 km. — Chcemy tę granicę uszczelnić, dozbroić poprzez concertinę — powiedział Skurkiewicz. — To już realizujemy i w ciągu miesiąca będzie praktycznie maksymalnie długa ta granica uszczelniona — dodał.
Skarbówka odpowiada Brejzie. "Węgiel z Rosji nie jest importowany do Polski"
Kobieta z amerykańskiego stanu Alabama została uznana winną sfingowania własnego porwania i skazana na rok więzienia i zapłacenie zadośćuczynienia w wysokości blisko 18 tys. Kilka miesięcy wcześniej informacja o rzekomym porwaniu 25-latki "wywołała panikę i alarm w całym kraju" - mówił szef miejscowej policji. Straż Graniczna informuje, że granica z Rosją jest stabilna i spokojna. Jak podała PAP rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej major Mirosława Aleksandrowicz, w ubiegłym roku odnotowano 11 przypadków nielegalnego przekroczenia granicy z Rosji do Polski. Ponadto zdarzają się przypadki wejścia na pas graniczny.
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w środę, że podjął decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Według Straży Granicznej budowę rozpoczęto w tym dniu od miejscowości Wisztyniec w gminie Dubeninki na trójstyku granic Polski, Rosji i Litwy. Rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG Mirosława Aleksandrowicz poinformowała, że tymczasowa zapora będzie budowana na całym odcinku granicy polsko-rosyjskiej, która ma łącznie około 200 km. 2 listopada wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że podjął decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Przekazał wówczas, że będzie to zapora o wysokości 2,5 metra i szerokości 3 metrów. Jak zaznaczył, będą też prowadzone prace związane z założeniem urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy.
Michalska podała też, że wzdłuż granicy ustawionych zostało już ok. 1110 słupów pod kamery, czyli ponad połowa z planowanych 2 tysięcy. Ułożonych zostało też ok. 65 km kabli sieciowych i transmisyjnych z planowanych 500 km. W kolejnych etapach prac na granicy używaj kont do eur w terminalu metatrader 5! instalowany będzie monitoring i czujniki ruchu. W sumie granicę zabezpieczy 3 tysiące kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 200 km kabli detekcyjnych. Według deklaracji wykonawcy pierwszy odcinek systemu ma zostać uruchomiony w połowie lipca.
Jaka będzie zapora na granicy Polski z Rosją?
Pojawiło się ryzyko, że podobna sytuacja może wydarzyć się na granicy z Rosją. Szef MSWiA zapowiedział, że prace zostaną zakończone na jesieni tego roku. - Nasza granica wschodnia będzie - jestem przekonany - znakomicie przygotowana do wszelkiego typu nielegalnych działań, które wiążą się z sytuacjami kryzysowymi z naszymi wschodnimi mark carney wygłosił przemówienie w parlamencie sąsiadami. Jestem przekonany, że będzie to najlepiej zabezpieczona granica Unii Europejskiej - powiedział minister. Jak zapewnił Kamiński, zapora na granicy z Rosją będzie "niesłychanie nowoczesna" - taka, jak na granicy z Białorusią. - Będziemy mieli pełen monitoring tego, co się dzieje na granicy z Rosją - dodał.